Ben Aldırmak Zararlı mı?

Ben tedavisi zararlı mıdır

Ben aldırma ile alakalı merak ettiğiniz birçok soruları bu sayfamıza ayrıntılı bir şekilde cevaplayarak, kafanıza oluşan soru işaretlerinin silinmesine yardımcı olmaya çalışacağız.

Ben Aldırma Yöntemleri Nelerdir?

Ben tedavisi ameliyat, lazer, radyo frekans, koter ve krioterapi yöntemleriyle ameliyatlı ve ameliyatsız şekilde yapılabilir.

Ameliyat

Ameliyatlı yöntemle ben tedavisi anlayacağınız üzere benin cerrahi bir şekilde ciltten kesilerek alınmasıdır. Ancak sadece ciltten kabarık olarak et benlerine uygulanabildiği gibi aynı zamanda dikişe ihtiyaç duyulduğundan benin boyutundan çok daha fazla büyük bir dikiş izine sebep olmaktadır. Bundan dolayı dezavantajları olan bir yöntem olduğundan ameliyatsız yöntemler tercih eden gelişmiş kliniklerde tercih edilmemektedir.

İnsanlar zaten benlerini estetik olarak kötü göründüğü için aldırmak isterler. Ameliyatla alınan ben tedavisinden sonra ise ciddi iz kalacağı için bu estetik olarak kötü görünüm devam edecektir.

Krioterapi

Krioterapi yönteminde ise bene sıvı azot uygulanır. Ancak bu yöntemde de sıvı azot miktarı tam olarak ayarlanamadığında ciltte iz ve çukurluk olmasına sebep olabilmektedir.

Lazer

Lazer tekniği bilindiği gibi bir çok sağlık probleminde ve güzellik alanında geçmişten günümüze oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Aynı şekilde ben tedavisi içinde tercih edilebilir. Ancak lazer yalnızca yüzeysel benlerin tedavisinde etkili olabilen bir yöntemdir. Ciltten kabarık olan benlerin tedavisinde maalesef etkisi yoktur.

Koter

Koter yüksek ısı enerjisine sahip bir cihazdır. Cerrahlar ameliyatlarda yüksek ısı enerjisi sayesinde bu cihazı neşter mantığında kullanmaktadır. Bu yüksek ısı enerjisi sayesinde ben aldırma işleminde de uygulanabilir. Koter bene temas ettirildiğinde ben ben buharlaşarak yok olur. Ancak çok güçlü bir cihaz olduğundan oldukça dikkatli kullanılmalı ve sağlıklı dokunun gereksiz yere zarar görmesinden kaçınılmalıdır.

Radyo Frekans

Radyo frekans yöntemi de koterle benzerdir. İkisi de yüksek ısı yayarlar fakat enerjileri farklıdır. Radyofrekans kısaca RF olarak tabir edilip, radyo dalgalarını ısı enerjisine dönüştüren bir cihazdır. Yüksek ısıya sahip olsa da hassas ayarlanabilir bir özelliğe sahiptir. Bu özelliği sayesinde bene uygulandığında çok ince bir tabaka halinde bile buharlaştırılabilmektedir. Böylece ben tedavisinde iz kalma olasılığı minimalize edilmiş olmaktadır.

En İyi Ben Aldırma Yöntemi Hangisidir?

En iyi ve avantajlı ben aldırma yöntemi diye kesin bir bilgi vermek mümkün değildir. Bu tamamen kişiye özel olarak değişiklik göstermektedir. Bu sebepten ben tedavisi olmak için tercih ettiğimiz klinikte tüm teknikler olmalı ve tedavi yapacak hekimin ben aldırma konusunda tecrübesi olması önemlidir. Aksi taktirde klinikte mevcut olan yöntemle tedavi olmanız gerekmektedir.

Ben Aldırmak İçin Hangi Doktora / Bölüme Gidilir?

Ben tedavisi genel cerrahi uzmanları, dermatoloji uzmanları ve plastik cerrahi uzmanları tarafından yapılabilmektedir.

Tedavi uygulayacak doktorun branşı kadar tecrübesi ve uyguladığı yöntemler oldukça önemli olup, iyi araştırma yapılması gerekmektedir.

IDEA TIP’ta yukarıda bahsedilen tüm yöntemler uygulanmakta olup, ben aldırma konusunda tecrübeli genel cerrahi uzmanları görev yapmaktadır. Türkiye’de 7 şubesi olan IDEA TIP İstanbul’da 3 olmak üzere, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya’da hizmet vermektedir.

Ben Aldırınca İz Kalır mı?

Bu soruya kesinlikle iz kalmaz şeklinde cevap vermek doğru ve gerçekçi değildir. Bu tamamen uygulanan teknik ve doktorun tecrübesi ile orantılı bir durumdur.

Yukarıda belirttiğimiz gibi ameliyatla ben alma işlemi yapıldıysa iz kalmama olasılığı yoktur. Fakat tecrübeli bir doktor radyo frekans yöntemiyle işlem yaparsa ya hiç kalmaz yada sohbet mesafesinden belli olabilecek belli belirsiz küçük bir iz kalabilir. Burada kişinin cilt yapısı da önem taşımaktadır.

Ben Tedavisi Kanser Yapar mı?

Halk arasında ben tedavisinin zararlı olduğu ve kansere sebep olduğuna dair söylentiler vardır. Ancak bu kulaktan kulağa yayılan bilginin herhangi bir tıbbi yada bilimsel gerçekçiliği bulunmamaktadır. Bilinenin aksine ben aldırmanın herhangi bir zararı olmayıp tam aksine aldırarak benin kanserleşme riskinin önüne geçilmektedir.

Kanserli Benler Nasıl Anlaşılır?

Mevcut ben zaman içerisinde değişimlere uğrayarak renk, boyut ve simetrisinde değişiklikler gözlemleniyorsa kanserleşme riski olduğunu düşündürür. Zaman içerisinde mevcut benin rengi değişiyor, boyutu büyüyorsa mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir.

Kanserli Ben Nasıl Tedavi Edilir?

Kanserli olduğu düşünülen benler üstte bahsedilen tekniklerle alınabilir. Ayrıca bu tarz endişelere sebep veren benler alınırken örnek alınarak patolojiye gönderilebilir. Ayrıca ek olarak bir tedaviye gerek yoktur.

Yazın Ben Tedavisi Yapılır Mı?

Yaz veya kış farketmeksizin yılın her ayında ve mevsiminde ben tedavisi yapılabilir. Yaz aylarında güneş koruyucu krem kullanılması önem teşkil etmektedir.

Ben Aldırdıktan Sonra Tekrar Çıkar Mı?

Ben alındıktan sonra aynı yerden tekrar çıkmaz. Fakat iz kalmaması için bazı benlerde fazla derine inmeden tedavi yapılır. Bu tarz durumlarda cilt kendi kendini onardığı esnada altta kalan ben dokusu yüzeye çıkabilir. Böyle bir durumda ise rötuş yapılmaktadır. Bu şekilde ben tedavisi tamamlandığında aynı yerden ben çıkmaz.

İlaçla Ya Da Doğal Ürünlerle Benler Yok Edilebilir Mi?

Benler asidik özelliği olan ürünlerle yok olabilir fakat bu ilaçların ayarsız ve yanlış kullanılması beni tahriş edebileceği gibi aynı zamanda cildin sağlıklı dokusuna da yanık gibi zararı olacaktır. Benin boyutundan çok daha büyük hasara sebebiyet verebileceğinden evde ben tedavisi uygulaması kesinlikle denenmemelidir.