Ben Aldırma Yöntemleri Nelerdir? Ameliyatsız Ben Tedavisi Nasıl Yapılır?

Benler toplumda pek çok insanda bulunan ve çok büyük ihtimalle zararsız olan cilt lezyonlarıdır. Zararsız olmalarına karşın özellikle yüz bölgesi gibi görünen alanlarda ortaya çıkan benler estetik açıdan kaygıya neden olmaktadır.

Bu yazımızda estetik kaygıya neden olan ben ve cilt lekelerinin nasıl tedavi edilmesi gerektiğinden, ameliyatsız ben aldırma yöntemlerinden, hangi ben aldırma yönteminin daha avantajlı olduğundan, ben aldırdıktan sonra çukur kalıp kalmayacağından ve ben aldırma işleminin kaç yaşından itibaren yapılabileceği gibi sorular detaylı olarak cevaplandırılacaktır.

ameliyatsız ben aldırma yöntemleri nelerdir

Ben Aldırmak İçin Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Ben aldırmak için kullanılan yöntemler şunlardır;

Plazma ile ben aldırma

Krioterapi ile ben aldırma

Lazerle ben aldırma

Radyo frekansla ben aldırmadır.

Ben tedavisinin hangi yöntemle yapılacağı benin yapısına göre doktor muayenesi ile belirlenmektedir.

Ameliyatsız Ben Aldırma Yöntemleri

Krioterapi ile Ben Aldırma

Genellikle dermatoloji uzmanları tarafından ciltten kabarık benlerin tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntemde amaç bene sıvı azot uygulanarak dondurulması ve benin düşmesidir. Et benleri için etkili bir yöntemdir. Ancak uygulanan sıvı azotun cildin ne kadarına etki edeceği bilinmediği için yanık oluşma ve buna bağlı olarak çukur kalma riski bulunmaktadır.

ameliyatsız ben tedavisi nasıl yapılır

Plazma İle Ben Aldırma

Plazma ile ben aldırma yüzeysel benlerin ve lekelerin tedavisinde kullanılan bir yöntemdir. Tedavi plazma etkisine sahip bir cihaz yardımı ile ben dokusunun cilt yüzeyinden buharlaştırılması şeklinde gerçekleştirilmektedir. Cihazın gücü düşük olmasından dolayı et benlerinin tedavisinde etkisi yetersizdir. Bu nedenle yalnızla yüzeysel benlerin silinmesinde kullanılır.

Lazerle Ben Aldırma

Lazerle ben aldırma tıpkı plazma ile ben aldırma tedavisi gibi yüzeysel benlerin silinmesinde uygulanmaktadır. Lazer cihazı yalnızca yüzeysel ve koyu renkli benleri algılamaktadır. Bu nedenle yüzeysel olsa bile açık renkli benlerin tedavisinde lazer cihazının etkisi yetersiz kalmaktadır.

Lazer ışını sayesinde ciltte bulunan koyu renkli ben dokuları buharlaştırılarak tedavi edilmektedir.

Radyo Frekansla Ben Aldırma Nasıl Yapılır?

Radyo frekansla ben aldırma oldukça avantajlı bir yöntemdir. Açık renkli benler, yüzeysel benler ve kabarık benler olmak üzere tüm benlerin tedavisi radyo frekans yöntemi ile yapılabilmektedir.

Radyo frekans cihazı radyo dalgalarını ısı enerjisine dönüştüren bir cihazdır. Isı etkisi ile cilt yüzeyinde bulunan ben dokusu ciltten buharlaştırılmaktadır. Cihazın gücü oldukça yüksek olmasına karşın oldukça hassas şekilde ayarlanabilmektedir. Bu sayede yüzeysel ve kabarık olmak üzere tüm benlerin tedavisinde güvenle kullanılabilmektedir.

Cihazın hassas şekilde ayarlanabilmesi sayesinde ben dokusu ciltten milimetrik olarak buharlaştırılır. Bu sayede iz kalma riski minimaldir.

Ameliyatsız Ben Aldırmanın Avantajları Nelerdir?

Ameliyatsız ben tedavisi oldukça pratik bir şekilde 10-15 dk kadar kısa bir sürede ve klinik ortamında yapılabilmektedir.

Ameliyatsız yapılan tedaviler sayesinde kesi ve dikiş izi olmaz. Bu sayede tedavi sonrasında estetik kaygı yaşanmaz.

Ameliyatsız ben alımı sayesinde ben tedavisi sonrasında özel bakım gerekmez. Tedavi sonrasında güneş kremi kullanılması yeterlidir.

Ben Aldırma Fiyatları Ne Kadar?

Ben tedavisi için ücretler benin boyutu, tipi, sayısı ve uygulanacak yöntem yada yöntemlere göre muayene esnasında belirlenebilmektedir. Ben muayenesi ücretsiz olup, randevu alarak muayeneye gelebilirsiniz. Yapılacak muayenede ben aldırma ücretleri ve uygulanacak yöntemlerle alakalı detaylı bilgi alabilir, aynı gün ben tedavisi olabilirsiniz.

Ben Aldırmak Tehlikeli midir?

Halk arasında ben aldırmanın kansere neden olacağına dair bir düşünce bulunmaktadır. Ancak bu düşünce bilimsel açıdan yanlıştır. Bilakis benlerin alınması olası kanserleşme riskini de ortadan kaldırmaktadır.

Kanser şüphesi bulunan benlerin tedavisi ben dokusunun alınması yani vücuttan uzaklaştırılması şeklinde yapılmaktadır. Benlerin alınması gelecekte benin kanserleşme riskini tamamen ortadan kaldırmaktadır.

Ben Tedavisinde Yaş Sınırı Var Mıdır? Çocuklarda Ben Tedavisi

Ameliyatsız ben aldırma yöntemlerinin herhangi bir riski yoktur. Bu sayede her yaştan kişide güvenle uygulanabilir. 3 yaşında da 30 yaşında da ben alımı işlemi yapılabilmektedir.

Gebelik ve Emzirme Döneminde Ben Tedavisi Yapılabilir mi?

Evet. Radyo frekans yöntemi tamamen güvenli bir yöntemdir. Gebelik ve emzirme döneminde bile radyo frekansla ben tedavisi yapılabilir.

Ben Aldırma Sonrasında Çukur Kalır mı?

Ben aldırma sonrasında çukur kalıp kalmayacağı tedaviyi yapan doktor ve benin alındığı yöntemle doğrudan ilişkilidir. Ben aldırma sonrasında çukurluk kalmaması için benin mutlaka yapısına uygun yöntemle alınması gerekir.

Benler yapısına uygun yöntemle alınırsa çukur kalmaz.  Büyük et benleri de dâhil olmak üzere doğru yöntemle alınan benlerde çukurluk oluşmaz.

Ancak bazı büyük ve kabarık benlerde çukur kalmasa bile ancak konuşma mesafesinden belli olacak çok belirsiz bir iz kalabilmektedir. İz kalıp kalmayacağı kişinin cilt yapısı ile de alakalıdır.

En İyi Ben Aldırma Yöntemi Hangisidir?

En iyi ve avantajlı ben tedavisi benlerin yapısına en uygun yöntemdir. Bu nedenle bu soruya net bir cevap verilmesi sağlıklı değildir. Doğru tedavi yöntemi için benin yapısı mercekle incelenerek karar verilmektedir.

Ben Aldırma Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ben alma işlemi yaz aylarında yapıldıysa mutlaka yüksek faktörlü güneş kremi kullanılmalıdır. Ayrıca doktorun tavsiyesine göre iz kalma riski bulunan hastaların iz kremi kullanılması da önerilmektedir.

Ben Aldırmak İçin Hangi Doktora Gidilir?

Ben tedavisi için dermatoloji uzmanları ya da medikal estetik eğitimi almış genel cerrahi uzmanları tercih edilmelidir.

Dermatoloji uzmanları ben alma işlemi için genellikle krioterapi yöntemini tercih etmektedir. Krioterapi yönteminde ben dokusuna sıvı azot uygulanır. Sıvı azotun derinin ne kadaarına etki edeceği tam kestirilemeyeceği için ciltte çukur ve iz kalma riski bulunmaktadır.

Bu nedenle doktor ya da klinik tercih edilirken hangi tedavi yöntemlerinin kullanıldığı araştırılmalıdır.

IDEA Ameliyatsız Ben Aldırma Merkezleri

İdea Kliniklerde dünyada ben aldırmak için kullanılan tüm yöntemler kullanılmaktadır. Bu sayede hastanın cilt ve ben yapısı incelenerek en uygun yöntem tercih edilmektedir.

İstanbul ( Bakırköy, Kadıköy, Şişli), Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya’da şubeleri bulunmaktadır. İdea şubelerinde ben aldırma işlemi için ön görüşmeler ücretsizdir. Ücretsiz ön görüşme randevusu için  0542 621 08 88 numaralı hattan bize ulaşabilirsiniz.


Kaynaklar

Arora, H., Falto-Aizpurua, L., Chacon, A., Griffith, R. D., & Nouri, K. (2015). Lasers for nevi: a review. Lasers in medical science30, 1991-2001.

Reddy Bandral, M., Gir, P. J., Japatti, S. R., Bhatsange, A. G., Siddegowda, C. Y., & Hammannavar, R. (2018). A comparative evaluation of surgical, electrosurgery and diode laser in the management of maxillofacial nevus. Journal of Maxillofacial and Oral Surgery17, 547-556.